Press release from Companies

Published: 2025-06-03 14:01:09

Finepart Sweden AB: Rättelse: Finepart Sweden AB (publ) 556888–1063, Delårsrapport 1, den 30 maj 2025

I den delårsrapport för perioden januari–mars 2025 som publicerades den 30 maj 2025 angavs fel jämförelseperiod för föregående år. Den tidigare angivna perioden 2024-10-01–2024-12-31 var felaktig.

Finepart Sweden AB (publ) publicerar härmed en reviderad version av rapporten där jämförelseperioden har korrigerats till den korrekta perioden 2024-01-01–2024-03-31.

Den reviderade delårsrapporten finns även tillgänglig på bolagets hemsida: www.finepart.com/investor

För ytterligare information

Lars Darvall

VD, Finepart Sweden AB

Telefon: 0707 – 767 768

E-post: lars.darvall@finepart.com

Om Finepart

Verksamheten grundades år 2012 och är ett Innovativt Techbolag med tillverkning av abrasiva mikrovattenskärningssystem under varumärket Finecut. Teknologin baseras på vattenskärningsteknik som innebär att med mycket högt vattentryck, cirka 4 000 bar, skapar en stråle som accelererar sandkorn som verkar som slipmedel. Tekniken är framför allt lämpade för tillverkning av komponenter med hög precision för i princip alla material. Sedan starten har flertalet varumärken adderats såsom Finesoft, Finespin, Finepart Academy till det som idag utgör Finepart. Försäljning sker via egen personal samt ett återförsäljarnätverk. De största marknaderna är Norden, Europa och USA. Verksamheten bedrivs i Sverige, Bollebygd.

Finepart är noterat på Spotlight Stockmarket, Stockholm sedan hösten 2016. För mer information, se www.Finepart.com

Läs mer hos Cision
Read more about Finepart Sweden AB