Press release from Companies

Published: 2026-02-20 14:55:55

Smoltek Nanotech Holding AB: Smolteks vd Magnus Andersson kommenterar bokslutskommunikén för 2025

Smoltek Nanotech Holding AB (publ) ("Smoltek" eller "Bolaget") meddelar att vd, Magnus Andersson kommer att presentera och kommentera bokslutskommunikén samt det fjärde kvartalet för 2025 i en webbsänd presentation hos Finwire. Sändningen äger rum den 23 februari klockan 14.00 och kan följas digitalt av allmänheten via länk.  

Bokslutskommunikén publiceras den 23 februari 2026. I samband med detta kommer Magnus Andersson att ge en sammanfattning av årets utveckling samt bolagets fortsatta fokus och prioriteringar. Presentationen avslutas med en frågestund där deltagarna ges möjlighet att ställa frågor.  

Sändningen äger rum den 23 februari klockan 14.00 och kan följas digitalt via följande länk: https://www.finwire.tv/webcast/smoltek/q4-2025/

För ytterligare information
Magnus Andersson, vd och koncernchef Smoltek Nanotech Holding AB
E-post: magnus.andersson@smoltek.com  
Telefon: 0
31 701 03 05
Webbplats: www.smoltek.com/investors   

Smoltek Nanotech Holding är ett publikt teknikbolag som tillhandahåller en teknologi som möjliggör tillverkning av konduktiva nanostrukturer på olika material. Bolagets nanostrukturtillverkningsteknik kan användas inom flera industrisektorer. Kunderna återfinns inom den globala processindustrin och halvledare. Produkterna som bolaget utvecklar används inom utrustning för produktion av fossilfri vätgas och i halvledare för att ytterligare miniatyrisera mikrochip. Bolaget skyddar sin unika kolnanoteknik genom en omfattande patentportfölj. Smolteks aktie är noterad på Spotlight Stock Market under kortnamn SMOL. Smoltek är ett utvecklingsbolag och framåtblickande uttalanden avseende tid till marknad, produktionsvolym och prisnivåer ska tolkas som prognoser och ej utfästelser.

Läs mer hos Cision
Read more about Smoltek Nanotech Holding AB