Press release from Companies

Published: 2026-02-20 15:28:59

Zenicor Medical Systems AB: Zenicor tecknar avtal med Karolinska Universitetssjukhuset om EKG-tolkningstjänst

Zenicor har tecknat avtal med Karolinska Universitetssjukhuset avseende tjänsten Zenicor Direct för EKG-tolkning. Avtalet omfattar strokeavdelningarna vid Karolinska Universitetssjukhuset i Solna och Huddinge.

Strokeavdelningarna har under många år använt Zenicors EKG-lösning, Zenicor One, i sin kliniska verksamhet för att utreda om förmaksflimmer kan ha orsakat stroke och därmed avgöra om förebyggande behandling med antikoagulantia skall sättas in. Hittills har EKG-utredningarna tolkats av sjukhusets egna strokeläkare. Genom det nya avtalet övergår hela EKG-tolkningen till Zenicors specialisttjänst Zenicor Direct.

Vi ser fram emot denna utveckling av vårt mångåriga samarbete med Zenicor. Den nya tjänsten kommer spara värdefull tid för våra vaskulära neurologer och göra att patienter får svar snabbare”, säger Michael Mazya, Patientflödesansvarig för stroke, Överläkare i Neurologi och Docent vid Strokeforskningsenheten, Karolinska Universitetssjukhuset Solna

Tjänsten innebär att EKG-data från Zenicor One analyseras och tolkas av Zenicors kliniska experter. Detta bidrar till ett mer effektivt arbetsflöde och frigör tid för sjukhusets läkare att fokusera på andra delar av patientvården. Sammantaget skapas förutsättningar för att fler patienter kan utredas inom samma tidsram och få snabbare diagnos.

Zenicor Medical Systems AB är sedan 2025 godkänt och registrerat som vårdgivare av Inspektionen för vård och omsorg (IVO) och uppfyller kraven enligt bland annat hälso- och sjukvårdslagen (HSL), patientsäkerhetslagen och patientlagen.

Detta specifika avtal står för en mindre del (<5%) av Zenicors totala omsättning. Sedan lanseringen av tjänsten Zenicor Direct har den blivit en växande del av bolagets intäkter som tjänsteleverantör till svenska vårdgivare.

Detta avtal är ett tydligt exempel på hur Zenicor utvecklas från en leverantör av medicintekniska produkter till att även erbjuda skalbara, återkommande tjänster med högt kliniskt värde. Avtalet med Karolinska Universitetssjukhuset visar kvaliteten i vår tolkningstjänst och stärker vår framtida tillväxt med Zenior Solution,” säger Mats Palerius, VD för Zenicor Medical Systems AB.



För mer information, vänligen kontakta:
Mats Palerius, VD
Zenicor Medical Systems AB
+46 8 442 68 60
mats.palerius@zenicor.se


Om Karolinska Sjukhuset Strokeenhet
Karolinska Universitetssjukhusets strokeenhet är en av Sveriges ledande specialist-verksamheter inom utredning, behandling och uppföljning av patienter med stroke och TIA. Verksamheten bedrivs vid sjukhusets enheter i Solna och Huddinge och kombinerar högspecialiserad klinisk vård med forskning och utveckling i nära samverkan med Karolinska Institutet. Strokeenheten har en central roll i utvecklingen av evidensbaserade vårdprocesser och nya behandlingsstrategier inom strokeområdet.


Om Zenicor Medical Systems AB
Zenicor Medical Systems grundades 2003 och är ledande inom utvecklingen av system och vårdkedjor för arytmidiagnostik och strokeprevention med EKG. Zenicor arbetar tillsammans med vården för att utveckla en integrerad och optimerad vårdkedja för arytmiutredning där patienten står i fokus och sjukvårdens resurser används effektivare.

För mer information, besök: www.zenicor.se

Läs mer hos Cision
Read more about Zenicor Medical Systems AB